

Din nya konst – Guðmundur Thoroddsen, Crust/Skorpa
I utställningen Din Konst! visar vi alla de nyförvärv som kommunen gjort under 2023. Nästa på tur är Guðmundur Thoroddsens Crust/Skorpa.
Guðmundur Thoroddsen (f. 1980) tog en kandidatexamen från Iceland Academy of the Arts 2003 och en mastersexamen i Fine Art från School of Visual Arts i New York 2011.
Thoroddsen har deltagit i många grupp- och separatutställningar på Island, i New York och i Europa. Hans konstverk har recenserats i publikationer som Artforum, The New York Times, Time Out New York, Twin Magazine och Dazed Digital. Gudmundur har mottagit ett flertal stipendier och nominerades till Icelandic Art Prize 2019 för separatutställningen SNIP SNAP SNUBBUR i Hafnarborg. Ett av Guðmundur konstverk som visades på årets konstmässa Chart i Köpenhamn köptes in av Islands National Museum.
Verket crust/skorpa som köpts in till Kristianstads kommuns konstsamling 2023 kan ses som ett dekonstruerat skandinaviskt landskap. Pigmentet, som Guðmundur gör själv och blandar med bivax för att skapa en fet oljekrita, harmonierar med färgerna i våra landskap så som vi känner dem. I en balanserad färgsättning skapar Gudmundur ett livligt och spännande måleri som lätt går att försjunka i. Det finns också delar av konstverket som påminner om en väv med sina textillika detaljer.
Guðmundur Thoroddsen, Crust/Skorpa, 2023
Olja och oljevaxkrita på canvas
120 x 100 cm

Ny konst 2023!
Kristianstads kommuns konstsamling förnyas med inköp genom politiskt beslutade medel från kultur- och fritidsnämndens investeringsbudget. Sedan 1992 är summan 100 000 kronor per år. Inköpsprocessen är utformad för att ge transparens och objektivitet. Alla inköpsförslag bereds av konstintendenten i samråd med andra sakkunniga tjänstepersoner inom Kristianstads konsthall.
Beslut om inköp fattas av Konstkommittén, ett politiskt utskott till kultur- och fritidsnämnden. Till Konstkommittén utser kultur- och fritidsnämnden varje mandatperiod fyra ledamöter, en ordförande bland dessa, samt tre ersättare. För handläggning och beslut i konstkommittén krävs närvaro av minst tre ledamöter. Till konstkommitténs möten är kultur- och fritidschef, teknisk chef, stadsarkitekt, konsthallschef, konstintendent samt kulturstrateg adjungerande.