Öppettider idag Stäng
LöRDAG, 18 APR 2026
Kristianstads konsthall 11:00-16:00
Regionmuseet Kristianstad 11:00-16:00
Alla platser & öppettider
Laddar Evenemang
23 nov

Gösta Berlings saga – Stumfilmklassiker fyller 100 år!

Filmmuseet

23 november 2024 kl. 13.0017.00

Filmmuseet

23 november 2024 kl. 13.0017.00

Film
  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Regi: Mauritz Stiller

Gösta Berling, den nedgångne prästen som uppgiven försöker supa ihjäl sig, räddas till livet av den barska majorskan på Ekeby gård. Han upptas i den brokiga skara kavaljerer som majorskan omger sig med. Mauritz Stillers filmatisering av Selma Lagerlöfs debutroman har blivit en klassiker, med Greta Garbo i sin första stora filmroll.

Gösta Berlings saga visas i en nyrestaurerad version med musik av Matti Bye.

Gösta Berling saga – en modern roman i takt med sin tid

Litteraturvetaren Ann-Sofi Ljung Svensson (Malmö Universitet) inleder med en kort föreläsning om romanen och författaren Selma Lagerlöf.

”När andra upphöjda äldre diktare, oftast män, bleknar och försvinner ut ur litteraturhistorien, stärker Selma Lagerlöf ständigt sin närvaro. Idag har vi lyft av den mystiska manteln av ”sagotanten” Lagerlöf. Hon var en modern, medveten och målinriktad författare, vars allra djupaste drivkraft var människans sökande efter sin inre kärna i en alltmer vacklande värld.”

20-minuters fikapaus mellan del 1 (106 min.) och del 2 (100 min.)

Medarrangör: Folkuniversitetsföreningen stöder Filmmuseet och är ansvarig anordnare av föreläsningen.