
Bästa Festivalen – Konstkollo med Charlotte Walentin
27 oktober–28 oktober
27 oktober–28 oktober
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Välkommen till vårt miniläger för barn 7-12 år tillsammans med konstnär Charlotte Walentin! Under två dagar får du prova att skapa konst med olika textila tekniker, och lära dig mer om hur en konstnär kan arbeta. Naturligtvis ingår fikapaus!
På konstkollot kommer du att få prova på vävning i både stort och litet format. Vävning kan handla om att bevara minnen. Till exempel kan gamla och slitna kläder få ett nytt liv i trasmattor, något som var mycket vanligt förr i tiden.
Tillsammans med de andra på kollot kommer du att få arbeta konstnärligt på en stor gemensam väv som kommer att ställas ut på Kristianstads konsthall under hela hösten!
Du kommer också att få arbeta med små kartongvävar där du kan väva in något som du vill minnas. Kanske är det något som påminner dig om en särskild person, en plats, en årstid eller helt enkelt något som du tycker om eller gör dig glad?
Saken som du vill väva in bör vara ganska lätt och platt och inte för hög; vävarna kommer ungefär vara i storlek av en hand. Bra material är t.ex. papper, plast, trä (om det är lätt), tyg, saker från naturen som små pinnar, vass, gräs, fjädrar etc. Ta gärna med dig ett par olika saker så du har lite att välja mellan!
Som alternativ till kartongväven kommer det också finnas möjlighet att arbeta med textilt kollage.
Konstkollot pågår under två dagar kl. 13.00-16.00 och kostar 80 kr. Fika ingår och vi håller till i Kristianstads konsthall och konstateljé.
Observera att det enbart går att anmäla sig till hela lägret. Vi har inte möjlighet att ta emot anmälan till endast en av dagarna. Eftersom det är ett läger och vi hoppas att barnen kommer att hitta sammanhang tillsammans inom gruppen är detta en aktivitet för barn utan medföljande vuxen. Vi ber därför att du eller någon du valt lämnar och hämtar deltagande barn.
Under de två dagarna vill vi gärna ha chans att dokumentera vårt fina kollo – när du lämnar ditt barn kommer det finnas möjlighet att meddela om detta är ok eller inte.