Öppettider idag Stäng
TISDAG, 16 JUN 2026
Kristianstads konsthall 11:00-17:00
Regionmuseet Kristianstad 11:00-17:00
Alla platser & öppettider
Laddar Evenemang
14 aug

Sommarfrukost på museigården – Ulrika Lööw Nilsson om att gå i farfars fasters fotspår

Regionmuseet Kristianstad

14 augusti kl. 10.0011.30

Föreläsning sommarfrukost
Regionmuseet Kristianstad

14 augusti kl. 10.0011.30

Föreläsning
sommarfrukost

Om att förverkliga en dröm och gå i farfars fasters fotspår. Ulrikas föräldrar bakade spettkakor i Katslösa under hennes uppväxt. När ett bageri blev till salu, tog hon chansen att som tredje generation fortsätta med hantverket och öppnade eget i Vä.


Att skriva om dramatiska människoöden och vårda stenmurar. Baka spettekakor och fiska ål. Ägna ett liv åt ett hantverk med månghundraårig tradition i Kristianstad. Skriva prosa med inspiration från historien och lyfta fram kvinnoöden ur minnenas glömska.

Under årets sommarfrukostar får du möta en rad personer som på olika sätt använder historien i sin verksamhet idag. Kom och ta del av en enkel sommarfrukost under valnötsträden på museigården och lyssna till deras historier.

Biljetterna kostar 125 kronor. Köper du biljetter till minst fyra tillfällen betalar du 100 kr per tillfälle. Vill du utnyttja mängdrabatten måste du köpa dina biljetter i Regionmuseets reception.

Biljettförsäljningen stänger två dagar innan evenemanget.

I kostnaden ingår ingår filmjölk med müsli och färska jordgubbar, fullkornsbröd eller knäckebröd med jordgubbsfärskost samt kaffe eller te.

Vi ser till att det finns glutenfria och laktosfria alternativ. Har du allvarliga allergier vi bör veta om, skicka ett mejl direkt till cafe@regionmuseet.se och ange datum för evenemanget, ditt namn och din allergi.