Tidigare utställningar

Under de dryga 15 åren som Kristianstads konsthall har varit verksamma har det blivit ett antal utställningar.

2017

2016

2015

2014

2013

Magnus Wallin: 19/1–17/3

Lisa D Manner – Målningar: 28/3–26/5

Gerhard Nordström – Pompeji: 8/6–6/10

Jacob Dahlgren – Between obvious form and supposed content: 19/10–12/1

2012

Iris – Eva Larsson och Glenn Sorensen: 21/1–18/3

Ernest Cole – Photographer: 31/3–3/6

Folkets Miró: 16/6–17/10

Yvonne Larsson – Målningar: 20/10–6/1 2013

2011

Gert Germeraad – Hem ljuva hem: 29/1-27/3

Inre röster/Inner Voices En ljudkonstutställning av Leif Elggren och Per Svensson: 9/4–6/6

Minne, reflexion, rening och andra verk ur Schyls donation: 18/6–2/10

Her av Candice Breitz i mobil konsthall: 13–27/10

Sport i konsten: 15/10–8/1 2012

2010

Maria Miesenberger – Sverige/Schweden: 23/1–14/3 2010

Eve Eriksson: 1/4- 30/5 2010

Natalie Djurberg (& Hans Berg): 12/6-3/10 2010

Elina Merenmies: Målningar och teckningar: 16/10–16/1 2011

2009

Mats Erikssons – Winning a battle, Losing the war: 24/1–22/3 2009

Mette Björnberg/Richard Johansson – Tillsammans: 4/4–31/5 2009

Julian Opie - Dancing in Kristianstad: 13/6–4/10 2009

Franco Leidi - Att vara tillsammans: 17/10 2009–10/1 2010

2008

Jone Kvie – Beginings and Endings: 18/10 2008 –11/1 2009

Esko Männikkö - Cocktail 1990 – 2007: 14/6 – 5/10 2008

Jens Fänge/ Maria Hall – Speak Memory: 5/4- 25/5 2008

Gittan Jönsson/Kristina Abelli Elander - Prinsessor utan Panik: 26/1-24/3 2008

2007

Anders Kappel - Vicissitudes: 27/1-18/3 2007

IV - andra upplagan (Anna Maria Ekstrand, Sirous Namazi, Sofia Änghede och Mats Hansén): 31/3 – 27/5 2007

Sarunas Sauka: 9/6 – 7/10 2007

Thea Ekström 20/10 2007-15/1 2008

2006

Nils Gunnar Zander - Ingens land: 28/19 2006 – 14/1 2007

Dick Bengtsson – Varken det ena eller det andra: 10/6 – 8/10 2006

David Svensson: 8/4-28/5 2006

Anneè Olofsson - This is who I am me and you tomorrow: 4/2 – 26/3 2006

2005

L G Lundberg - Stängsel: 29/1 – 13/3 2005

Unsettled– åtta sydafrikanska fotografer, 26/3 – 16/5 2005

Christo & Jeanne Claude, Projects, 28/5 – 21/8 2005

Tuija Lindström - Look at us: 3/9-30/10 2005

Alf Olsson - Målningar och grafik: 20/11 2005-22/1 2006

2004

Malick Sidibé: 31/1 – 24/3 2004

Gun Gordillo: 3/4 – 23/5 2004

Ulf Rollof - Irak /Ikaros: 5/6 – 8/8 2004

Ebba Matz - Loop: 21/8 – 10/10 2004

Andreas Eriksson - Exposition: 23/10 2004 – 16/1 2005

2003

Joan Miró: 15/2-4/5 2003

Stipendiet Palle Pernevis Minne IV (Truls Melin, Håkan Bengtsson, Yvonne Larsson och Fredrik Lindqvist): 17/5- 10/8 2003

Elisabet Svensson - Den begravda hunden: 23/8-5/10 2003

På muren – samtida kinesisk konst: 25/10 2003- 18/1 2004

2002

Andreas Gedin - So far so god: 16/4-12/5 2002

Lone Larsen & Linda Orloff – Pre: OOZE: 25/5-25/8 2002

Mariana Manner - Gömma: 14/9 – 10/11 2002

Robert Moreau: 20/11 2002-2/2 2003

2001

Ulf Trotzig: 8/12 2001-3/4 2002